  • C4AQIBW5550A3NJ
C4AQIBW5550A3NJ
advertisement
Manufacturer No:
C4AQIBW5550A3NJ
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C4AQIBW5550A3NJ
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
C4AQIBW5550A3NJ
Description:
C4AQ 55μF Film Capacitor ±5% Radial - 4 Leads PC Pins 800V-DC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 23
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C4AQIBW5550A3NJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C4AQ
  • Published
    2018
  • Size / Dimension
    2.264Lx1.378W 57.50mmx35.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive; DC Link, DC Filtering
  • Capacitance
    55μF
  • Voltage - Rated DC
    800V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.6mOhm
  • Lead Spacing
    2.067 52.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.980 50.30mm