  • C4532C0G1H154J250KA
C4532C0G1H154J250KA
advertisement
Manufacturer No:
C4532C0G1H154J250KA
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C4532C0G1H154J250KA
Package:
1812 (4532 Metric)
Purchasing and Inquiry
C4532C0G1H154J250KA Overview
A program's size/dimension is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm for this device.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C4532C0G1H154J250KA Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C4532C0G1H154J250KA Applications
There are a lot of TDK Corporation C4532C0G1H154J250KA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C4532C0G1H154J250KA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    26.988746mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.15μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.5mm
  • Length
    4.5mm
  • Thickness (Max)
    0.110 2.80mm
  • Thickness
    2.794mm