  • C44UVGT6550M54K
C44UVGT6550M54K
advertisement
Manufacturer No:
C44UVGT6550M54K
HK JDW NO:
417-C44UVGT6550M54K
Datasheet:
C44UVGT6550M54K
Description:
C44U-M 550μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Female 1800V 1.8kV-DC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 26
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C44UVGT6550M54K
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    4.567Dia 116.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    550μF
  • Voltage - Rated DC
    1800V 1.8kV
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.1mOhm
  • Lead Spacing
    1.969 50.00mm
  • Height Seated (Max)
    10.945 278.00mm