  • C44EFGR6250ZA0J
C44EFGR6250ZA0J
advertisement
Manufacturer No:
C44EFGR6250ZA0J
HK JDW NO:
417-C44EFGR6250ZA0J
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
C44E 250μF Film Capacitor 5% Aluminum Stud 400V-DC 250V-AC POLYPROPYLENE
Step5Bar-code shipping tag
C44EFGR6250ZA0J
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    POLYPROPYLENE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C44E
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Stud
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 250
  • HTS Code
  • Capacitance
    250μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    35mm
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Diameter
    85mm
  • Length
    185mm