  • C44AMGP5200ZA0J
C44AMGP5200ZA0J
advertisement
Manufacturer No:
C44AMGP5200ZA0J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C44AMGP5200ZA0J
Package:
Radial, Can
Datasheet:
C44AMGP5200ZA0J
Description:
C44A 20μF Film Capacitor ±5% Radial, Can Threaded, Male 850V-DC 450V-AC Polypropylene (PP), Metallized Stud
Quantity:
In Stock : 87
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C44AMGP5200ZA0J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    C44A
  • Size / Dimension
    2.559Dia 65.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Threaded, Male
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    20μF
  • Voltage - Rated DC
    850V
  • Voltage - Rated AC
    450V
  • Lead Pitch
    22.3mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Lead Spacing
    0.878 22.30mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    850V
  • Diameter
    65mm
  • Height
    101mm
  • Height Seated (Max)
    4.055 103.00mm