  • C440C105M5U5CA7200
C440C105M5U5CA7200
advertisement
Manufacturer No:
C440C105M5U5CA7200
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C440C105M5U5CA7200
Package:
Axial
Description:
AxiMax 400 Comm Z5U 1μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.150Diax0.400L 3.81mmx10.16mm 10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
C440C105M5U5CA7200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    10°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AxiMax 400 Comm Z5U
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.150Diax0.400L 3.81mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    25.4mm
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    4 %