  • C420C683K5R5TA7200
C420C683K5R5TA7200
advertisement
Manufacturer No:
C420C683K5R5TA7200
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C420C683K5R5TA7200
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
AxiMax 400 Comm X7R 0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.100Diax0.260L 2.54mmx6.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
C420C683K5R5TA7200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    46 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    AxiMax 400 Comm X7R
  • Size / Dimension
    0.100Diax0.260L 2.54mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 12 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    25.4mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Diameter
    2.54mm