  • C420C473M1U5TA
C420C473M1U5TA
advertisement
Manufacturer No:
C420C473M1U5TA
HK JDW NO:
417-C420C473M1U5TA
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
47nF Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations Axial
Step5Bar-code shipping tag
C420C473M1U5TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    10°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Z5U
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    Yes
  • Diameter
    2.54mm
  • Length
    6.6mm