  • C420C153K1R5CA7200
C420C153K1R5CA7200
advertisement
Manufacturer No:
C420C153K1R5CA7200
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C420C153K1R5CA7200
Package:
Axial
Description:
AxiMax 400 Comm X7R 0.015μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.100Diax0.260L 2.54mmx6.60mm -55°C~125°C Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
C420C153K1R5CA7200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    AxiMax 400 Comm X7R
  • Size / Dimension
    0.100Diax0.260L 2.54mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Length
    25.4mm
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Diameter
    2.54mm
  • Length
    6.604mm