  • C412C222J5G5TA
C412C222J5G5TA
advertisement
Manufacturer No:
C412C222J5G5TA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C412C222J5G5TA
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
2.2nF Ceramic Capacitor 5% 30 ppm/°C 2 Terminations Axial
Quantity:
In Stock : 3
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C412C222J5G5TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30 ppm/°C
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Voltage
    50V
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Length
    4.32mm