  • C410C563KAR5TA
C410C563KAR5TA
advertisement
Manufacturer No:
C410C563KAR5TA
HK JDW NO:
417-C410C563KAR5TA
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
56nF Ceramic Capacitor 10% 2.2 ppm/°C 2 Terminations Dipped
Step5Bar-code shipping tag
C410C563KAR5TA
  • Package / Case
    Dipped
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    2.2 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    56nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    BULK
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Voltage
    250V
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Diameter
    2.54mm
  • Length
    4.32mm