  • C350C362JDG5CA
C350C362JDG5CA
advertisement
Manufacturer No:
C350C362JDG5CA
HK JDW NO:
417-C350C362JDG5CA
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
3.6nF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Dipped
Step5Bar-code shipping tag
C350C362JDG5CA
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.6nF
  • Terminal Pitch
    10.16mm
  • Depth
    6.86mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    5027
  • Height
    14.22mm
  • Length
    12.7mm