  • C350C103KCR5TA
C350C103KCR5TA
advertisement
Manufacturer No:
C350C103KCR5TA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C350C103KCR5TA
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
GoldMax 300 Comm X7R HV 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.500Lx0.270W 12.70mmx6.86mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
C350C103KCR5TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GoldMax 300 Comm X7R HV
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.270W 12.70mmx6.86mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    6.86mm
  • Lead Pitch
    10.16mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.400 10.16mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    5027
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.560 14.22mm
  • Length
    12.7mm