  • C340C225M5U5TA7301
C340C225M5U5TA7301
advertisement
Manufacturer No:
C340C225M5U5TA7301
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C340C225M5U5TA7301
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
2.2μF Ceramic Capacitor 20% -56/+22% ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 911
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
C340C225M5U5TA7301
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Published
    2008
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -56/+22% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Z5U
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Size Code
    4015
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    3.81mm
  • Length
    11.68mm
  • Width
    10.16mm