  • C340C224K2R5TA
C340C224K2R5TA
advertisement
Manufacturer No:
C340C224K2R5TA
HK JDW NO:
417-C340C224K2R5TA
Datasheet:
C340C224K2R5TA
Purchasing and Inquiry
C340C224K2R5TA Overview
Ceramic capacitor is 0.290Lx0.160W 7.36mmx4.07mm in size/dimension for this device.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.With the voltage 200V, it is capable of operating.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
C340C224K2R5TA Features
a size/dimension of 0.290Lx0.160W 7.36mmx4.07mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V
C340C224K2R5TA Applications
There are a lot of KEMET C340C224K2R5TA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C340C224K2R5TA
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    GoldMax 300 Comm X7R
  • Size / Dimension
    0.290Lx0.160W 7.36mmx4.07mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Depth
    3.81mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Length
    7mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Size Code
    4015
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    3.81mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm