  • C340C153KCR5TA
C340C153KCR5TA
advertisement
Manufacturer No:
C340C153KCR5TA
HK JDW NO:
417-C340C153KCR5TA
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
15nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Dipped
Step5Bar-code shipping tag
C340C153KCR5TA
    Select All
  • HTS Code
  • Capacitance
    15nF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    6.86mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    4027
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    3.81mm
  • Length
    11.68mm
  • Width
    10.16mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Dipped
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C