  • C340C104MDR5TA
C340C104MDR5TA
advertisement
Manufacturer No:
C340C104MDR5TA
HK JDW NO:
417-C340C104MDR5TA
Description:
GoldMax 300 Comm X7R HV 0.1μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.400Lx0.270W 10.16mmx6.85mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
C340C104MDR5TA
    Select All
  • Factory Lead Time
    49 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GoldMax 300 Comm X7R HV
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.400Lx0.270W 10.16mmx6.85mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Depth
    6.86mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    4027
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.560 14.22mm
  • Length
    10.16mm