  • C331C162KAG5TA
C331C162KAG5TA
advertisement
Manufacturer No:
C331C162KAG5TA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C331C162KAG5TA
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
GoldMax 300 Comm C0G 1600pF 250V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
C331C162KAG5TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    1600pF
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.250 6.35mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.360 9.14mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    GoldMax 300 Comm C0G
  • Size / Dimension
    0.280Lx0.160W 7.11mmx4.07mm
  • Tolerance
    ±10%