  • C330C183KGR5TA
C330C183KGR5TA
advertisement
Manufacturer No:
C330C183KGR5TA
HK JDW NO:
417-C330C183KGR5TA
Datasheet:
C330C183KGR5TA
Purchasing and Inquiry
C330C183KGR5TA Overview
A 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.With a voltage of 2kV, it can operate.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5.08mm.
C330C183KGR5TA Features
a size/dimension of 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV
C330C183KGR5TA Applications
There are a lot of KEMET C330C183KGR5TA applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C330C183KGR5TA
  • Factory Lead Time
    34 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    GoldMax 300 Comm X7R HV
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    0.018μF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.420 10.66mm