  • C330C103J1G5TA7303
C330C103J1G5TA7303
advertisement
Manufacturer No:
C330C103J1G5TA7303
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C330C103J1G5TA7303
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
10nF Ceramic Capacitor 5% -/+30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Dipped
Step5Bar-code shipping tag
C330C103J1G5TA7303
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Dipped
  • Published
    2008
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    3.81mm
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Size Code
    3015
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    3.81mm
  • Length
    9.14mm
  • Width
    7.62mm