  • C3216X7S2A225K160AB
C3216X7S2A225K160AB
advertisement
Manufacturer No:
C3216X7S2A225K160AB
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-C3216X7S2A225K160AB
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
C3216X7S2A225K160AB Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7S.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
C3216X7S2A225K160AB Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
C3216X7S2A225K160AB Applications
There are a lot of TDK Corporation C3216X7S2A225K160AB applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C3216X7S2A225K160AB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7S
  • Voltage
    100V
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm