  • C3216X5R1E336M160AC
C3216X5R1E336M160AC
advertisement
Manufacturer No:
C3216X5R1E336M160AC
HK JDW NO:
769-C3216X5R1E336M160AC
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
C3216X5R1E336M160AC Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.With the voltage 25V, it is capable of operating.
C3216X5R1E336M160AC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
C3216X5R1E336M160AC Applications
There are a lot of TDK Corporation C3216X5R1E336M160AC applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C3216X5R1E336M160AC
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Dielectric
    X5R
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.6mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
    1206 (3216 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    16.187578mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%