  • C3216JB1C336M160AB
C3216JB1C336M160AB
advertisement
Manufacturer No:
C3216JB1C336M160AB
HK JDW NO:
769-C3216JB1C336M160AB
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
C3216JB1C336M160AB Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with JB being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 16V Volts DC - Rated DC.
C3216JB1C336M160AB Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with JB being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
C3216JB1C336M160AB Applications
There are a lot of TDK Corporation C3216JB1C336M160AB applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C3216JB1C336M160AB
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    JB
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Temperature Characteristics Code
    JB
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.069 1.75mm
  • Thickness
    1.7526mm