  • C310FC-800-R-TR1
C310FC-800-R-TR1
advertisement
Manufacturer No:
C310FC-800-R-TR1
HK JDW NO:
255-C310FC-800-R-TR1
Package:
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C310FC-800-R-TR1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    C310FC
  • Size / Dimension
    0.250Diax1.248L 6.35mmx31.70mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Current Rating (Amps)
    800mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CQC, cURus, KC, TUV
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    0.56
  • DC Cold Resistance
    70mOhm