  • C247-050-2AE
C247-050-2AE
advertisement
Manufacturer No:
C247-050-2AE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-C247-050-2AE
Package:
Datasheet:
C247-050-2AE
Description:
HEATSINK FOR TO-247 WITH 2 CLIPS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
C247-050-2AE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Clip, PC Pin
  • Material
    Aluminum
  • Weight
    31.184475g
  • Shape
    Rectangular, Fins
  • Package Cooled
    TO-247
  • Material Finish
    Black Anodized
  • Published
    2010
  • Series
    C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Board Level, Vertical
  • Color
    Black
  • Attachment Method
    2 Clips and PC Pin
  • Height Off Base (Height of Fin)
    0.710 18.03mm
  • Thermal Resistance @ Forced Air Flow
    5.00°C/W @ 200 LFM
  • Natural Thermal Resistance
    5 °C/W
  • Power Dissipation @ Temperature Rise
    2.5W @ 30°C
  • Height
    38mm
  • Length
    1.969 50.00mm
  • Width
    1.500 38.10mm