  • C2225C160CBGACTU
C2225C160CBGACTU
advertisement
Manufacturer No:
C2225C160CBGACTU
HK JDW NO:
417-C2225C160CBGACTU
Package:
Datasheet:
C2225C160CBGACTU
Description:
16pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
C2225C160CBGACTU
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    16pF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    6.4mm
  • Case Code (Metric)
    5664
  • Case Code (Imperial)
    2225
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Positive Tolerance
    1.5625%
  • Negative Tolerance
    1.5625%
  • Height
    1.6mm
  • Length
    5.6mm
  • Width
    6.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C