  • C2225C103MCRACTU
C2225C103MCRACTU
advertisement
Manufacturer No:
C2225C103MCRACTU
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C2225C103MCRACTU
Package:
2225 (5763 Metric)
Datasheet:
Description:
SMD Comm X7R HV 10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.220Lx0.252W 5.60mmx6.40mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C2225C103MCRACTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2225 (5763 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Comm X7R HV
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.220Lx0.252W 5.60mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.6mm
  • Length
    5.6mm
  • Width
    6.4mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm