  • C2220C102FCGAC7800
C2220C102FCGAC7800
advertisement
Manufacturer No:
C2220C102FCGAC7800
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C2220C102FCGAC7800
Package:
2220
Datasheet:
Description:
1nF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 2220
Step5Bar-code shipping tag
C2220C102FCGAC7800
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    5mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.4mm
  • Length
    5.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2220
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    500V