  • C20F.0001
C20F.0001
advertisement
Manufacturer No:
C20F.0001
Manufacturer:
Schurter Inc.
HK JDW NO:
685-C20F.0001
Package:
Module
Datasheet:
C20F.0001
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PNL SLDR
Step5Bar-code shipping tag
C20F.0001
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to C20F.0001.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Flanges, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Panel Mount, Flange
  • Package / Case
    Module
  • Shell Material
    POLYETHYLENE
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Weight
    105g
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C20F
  • Feature
    Shielded
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Vendor Undefined
  • Termination
    Solder Eyelet
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades
  • Resistance
    1MOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Color
    Black
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    3
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    IP40
  • Depth
    78.8mm
  • Current Rating
    20A
  • Frequency
    60Hz
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    cULus, VDE
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 34.80mm x 26.80mm
  • Inductance
    300 μH
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    20A
  • Coupling Type
    SNAP
  • Connector Style
    IEC 320-C20
  • Number of Ports
    1
  • Current
    20A
  • Number of Poles
    3
  • Voltage - IEC
    250VAC
  • Filter Type
    Filtered (EMI, RFI) - Commercial
  • Current - IEC
    16A
  • Accomodates a Fuse
  • Height
    30mm
  • Length
    30mm
  • Width
    53mm