  • C2012X8R2A223K125AA
C2012X8R2A223K125AA
advertisement
Manufacturer No:
C2012X8R2A223K125AA
HK JDW NO:
769-C2012X8R2A223K125AA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
C2012X8R2A223K125AA Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X8R being the highest temperature coefficient.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
C2012X8R2A223K125AA Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X8R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
C2012X8R2A223K125AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C2012X8R2A223K125AA applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C2012X8R2A223K125AA
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Temperature
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    1.25mm
  • Temperature Characteristics Code
    X8R
  • Height
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm