  • C2012X5R1E335K085AC
C2012X5R1E335K085AC
advertisement
Manufacturer No:
C2012X5R1E335K085AC
HK JDW NO:
769-C2012X5R1E335K085AC
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
C2012X5R1E335K085AC Overview
A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C2012X5R1E335K085AC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
C2012X5R1E335K085AC Applications
There are a lot of TDK Corporation C2012X5R1E335K085AC applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
C2012X5R1E335K085AC
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Case Code (Metric)
    5032
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Height
    0.85mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm