  • C2012X5R1E105K125AA
C2012X5R1E105K125AA
advertisement
Manufacturer No:
C2012X5R1E105K125AA
HK JDW NO:
769-C2012X5R1E105K125AA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
C2012X5R1E105K125AA Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
C2012X5R1E105K125AA Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
C2012X5R1E105K125AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C2012X5R1E105K125AA applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C2012X5R1E105K125AA
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    Ceramic
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    1.25mm
    Yes
  • Voltage
    25V
  • Height
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm