  • C2012X5R1C475K060AC
C2012X5R1C475K060AC
advertisement
Manufacturer No:
C2012X5R1C475K060AC
HK JDW NO:
769-C2012X5R1C475K060AC
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
C2012X5R1C475K060AC Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 16V.
C2012X5R1C475K060AC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
C2012X5R1C475K060AC Applications
There are a lot of TDK Corporation C2012X5R1C475K060AC applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C2012X5R1C475K060AC
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Height
    600μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.030 0.75mm