  • C2012C0G2A332J125AA
C2012C0G2A332J125AA
advertisement
Manufacturer No:
C2012C0G2A332J125AA
HK JDW NO:
769-C2012C0G2A332J125AA
Package:
0805 (2012 Metric)
Purchasing and Inquiry
C2012C0G2A332J125AA Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
C2012C0G2A332J125AA Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
C2012C0G2A332J125AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C2012C0G2A332J125AA applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C2012C0G2A332J125AA
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    100V
  • Height
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.057 1.45mm
  • Thickness
    1.4478mm