  • C192G151J2G5CS
C192G151J2G5CS
advertisement
Manufacturer No:
C192G151J2G5CS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C192G151J2G5CS
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
C(SIZE)G 150pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Axial
Step5Bar-code shipping tag
C192G151J2G5CS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    C(SIZE)G
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Reference Standard
    MIL-PRF-20/29
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Diameter
    3.56mm
  • Length
    9.91mm