  • C192C222J1G5CA7200
C192C222J1G5CA7200
advertisement
Manufacturer No:
C192C222J1G5CA7200
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C192C222J1G5CA7200
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
2.2nF 100V Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Step5Bar-code shipping tag
C192C222J1G5CA7200
  • Package / Case
    Ceramic
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2nF
  • Packing Method
    TR, 12 INCH
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Diameter
    3.56mm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    2.54mm