  • C1812C683KCRACTU
C1812C683KCRACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1812C683KCRACTU
HK JDW NO:
417-C1812C683KCRACTU
Package:
Datasheet:
Description:
68nF Ceramic Capacitor 10% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
C1812C683KCRACTU
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    26.988746mg
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    68nF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
    1812
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    4.4958mm
  • Width
    3.2mm
  • Thickness
    1.397mm