  • C1812C184K5RAC
C1812C184K5RAC
advertisement
Manufacturer No:
C1812C184K5RAC
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C1812C184K5RAC
Package:
1812
Datasheet:
Description:
180nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
Step5Bar-code shipping tag
C1812C184K5RAC
  • Package / Case
    1812
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    180nF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    3.2mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    1mm
  • Length
    4.5mm