  • C1812C105K5R1CAUTO
C1812C105K5R1CAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C1812C105K5R1CAUTO
HK JDW NO:
417-C1812C105K5R1CAUTO
Package:
1812
Description:
1μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
Step5Bar-code shipping tag
C1812C105K5R1CAUTO
  • Package / Case
    1812
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    2.65mm
  • Length
    5mm
  • Width
    3.5mm