  • C1812C102KZRACTU
C1812C102KZRACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1812C102KZRACTU
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C1812C102KZRACTU
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
C1812C102KZRACTU
Description:
SMD Comm X7R HV 1000pF 2500V 2.5kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1812C102KZRACTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    50 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    SMD Comm X7R HV
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2500V 2.5kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Depth
    3.2mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2500V
  • Height
    1.6mm
  • Length
    4.5mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    1.8034mm