  • C1808C240DBGAC7210
C1808C240DBGAC7210
advertisement
Manufacturer No:
C1808C240DBGAC7210
HK JDW NO:
417-C1808C240DBGAC7210
Package:
1808
Datasheet:
Description:
24pF Ceramic Capacitor -/+30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1808
Step5Bar-code shipping tag
C1808C240DBGAC7210
    Select All
  • Mount
    1808
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    24pF
  • Voltage - Rated DC
    650V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 13 Inch
  • Depth
    2mm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Size Code
  • Positive Tolerance
    2.0833%
  • Negative Tolerance
    2.0833%
  • Height
    1.6mm
  • Length
    4.7mm