  • C1808C101KGRACAUTO
C1808C101KGRACAUTO
advertisement
Manufacturer No:
C1808C101KGRACAUTO
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-C1808C101KGRACAUTO
Package:
1808 (4520 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1808C101KGRACAUTO Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.185Lx0.079W 4.70mmx2.00mm.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.A voltage of 2kV can be used for operation.
C1808C101KGRACAUTO Features
a size/dimension of 0.185Lx0.079W 4.70mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV
C1808C101KGRACAUTO Applications
There are a lot of KEMET C1808C101KGRACAUTO applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
C1808C101KGRACAUTO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1808 (4520 Metric)
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMD Auto X7R HV
  • Size / Dimension
    0.185Lx0.079W 4.70mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL, High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive, Bypass, Decoupling
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Size Code
    1908
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.7mm
  • Width
    2mm
  • Thickness (Max)
    0.069 1.75mm