  • C161PIL25MCABXUMA1
C161PIL25MCABXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
C161PIL25MCABXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-C161PIL25MCABXUMA1
Package:
100-BQFP
Description:
ROMless C166 16-Bit Microcontroller C16xx Series SA*C161PI 100 Pin 25MHz 5V 100-BQFP
Purchasing and Inquiry
C161PIL25MCABXUMA1 Overview
For the purpose of saving space, it is available in the 100-BQFP package. Mounted using Surface Mount. Tape & Reel (TR) is the package that contains it. Device with C166 core processor issupported. When working, the temperature should be kept at 0°C~70°C TA. ROMless is the type of program memory used by it. The device has 76 I/Os. To find equivalent components, use its SA*C161PI base part number. QUAD is the position of its terminals on the board. Currently, it consists of 100 terminationals. C16xx is the series number of this electrical component. It is possible to achieve high efficiency with a 5V supply voltage. The gadget has MICROCONTROLLER for its uPs, uC, and peripheral ICs. 100 pins are used to construct it. As a result, it is mounted in accordance with Surface Mount. It has a total of 100 pins on it. Memory size for the devices is 0B, which can be used to store programs and data. This device achieves excellent efficiency at frequencies of 25MHz. While deploying 5V, designers will be able to fully take advantage of its adaptability. 5 timers/counters are in use. There is also the property of ITS ALSO OPERATES MIN 3V AT 20 MHZ. An oscillator of type Internal is used.
C161PIL25MCABXUMA1 Features
100-BQFP package
Mounting type of Surface Mount
C161PIL25MCABXUMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies C161PIL25MCABXUMA1 Microcontroller applications.
  • Microwave ovens
  • Firewalls
  • DDC control
  • Embedded gateways
  • Blenders
  • Accu-check
  • Computer/laptop
  • Toys
  • Automatic staplers
  • Digital set-top boxes
Step5Bar-code shipping tag
C161PIL25MCABXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-BQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Series
    C16xx
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Additional Feature
    ITS ALSO OPERATES MIN 3V AT 20 MHZ
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    25MHz
  • Base Part Number
    SA*C161PI
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    0B
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    76
  • RAM Size
    3K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    C166
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    16-Bit
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 4x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    25 μs
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
    NO
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Address Bus Width
    23
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Length
    20mm