  • C1608X7S2A473K080AB
C1608X7S2A473K080AB
advertisement
Manufacturer No:
C1608X7S2A473K080AB
HK JDW NO:
769-C1608X7S2A473K080AB
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1608X7S2A473K080AB Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7S.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
C1608X7S2A473K080AB Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
C1608X7S2A473K080AB Applications
There are a lot of TDK Corporation C1608X7S2A473K080AB applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C1608X7S2A473K080AB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7S
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm