  • C1608X7R1H104M080AA
C1608X7R1H104M080AA
advertisement
Manufacturer No:
C1608X7R1H104M080AA
HK JDW NO:
769-C1608X7R1H104M080AA
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1608X7R1H104M080AA Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
C1608X7R1H104M080AA Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
C1608X7R1H104M080AA Applications
There are a lot of TDK Corporation C1608X7R1H104M080AA applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C1608X7R1H104M080AA
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    800μm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm