  • C1608X7R1A225M
C1608X7R1A225M
advertisement
Manufacturer No:
C1608X7R1A225M
Manufacturer:
TDK-Lambda, Inc.
HK JDW NO:
778-C1608X7R1A225M
Description:
2.2μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
C1608X7R1A225M
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    Ceramic
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Height
    0.8mm
  • Length
    1.6mm