  • C1608X5R1E334K080AC
C1608X5R1E334K080AC
advertisement
Manufacturer No:
C1608X5R1E334K080AC
HK JDW NO:
769-C1608X5R1E334K080AC
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
C1608X5R1E334K080AC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X5R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
C1608X5R1E334K080AC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
C1608X5R1E334K080AC Applications
There are a lot of TDK Corporation C1608X5R1E334K080AC applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
C1608X5R1E334K080AC
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Low ESL
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Capacitance
    0.33μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    25V
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.8mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm