  • C150N50Z4
C150N50Z4
advertisement
Manufacturer No:
C150N50Z4
Manufacturer:
Anaren
HK JDW NO:
70-C150N50Z4
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
C150N50Z4
Purchasing and Inquiry
C150N50Z4 Overview
0Hz~3GHz is the frequency in which RF modulator operates.This RF IC is excellent due to its enhanced 2-SMD, No Lead package.The RF modulator is packaged in a Tape & Reel (TR) package.PCBs or development boards with Surface Mount-types can accommodate this RF modulator.It operates with the RF switch IC's maximal operating temperature of 200°C to ensure its reliability.This RF switch IC must be able to operate at a minimum of -55°C degrees Celsius during normal operation.
C150N50Z4 Features
Frequency of 0Hz~3GHz
2-SMD, No Lead package
Tape & Reel (TR)
C150N50Z4 Applications
There are a lot of Anaren C150N50Z4 RF Misc ICs and Modules applications.
  • Adaptive cruise control
  • Automotive radar
  • Broadband/CATV
  • Electronic bumper
  • Microwave Radio
  • Variable matched attenuator
  • VSAT radios
  • Cellular Infrastructure
  • Wireless LAN
  • Square wave multiplication
Step5Bar-code shipping tag
C150N50Z4
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to C150N50Z4.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    50Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    150W
  • Construction
    COMPONENT
  • Frequency
    0Hz~3GHz
  • Function
    Termination
  • RF Type
    GSM, DCS, PCS
  • Input Power-Max (CW)
    51.76dBm
  • Height
    1.016mm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    6.35mm