  • C1210Y224K5RACTU
C1210Y224K5RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1210Y224K5RACTU
HK JDW NO:
417-C1210Y224K5RACTU
Datasheet:
C1210Y224K5RACTU
Description:
SMD Comm X7R FF 0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Floating Electrode, Soft Termination Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1210Y224K5RACTU
  • Factory Lead Time
    46 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm X7R FF
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.130Lx0.098W 3.30mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Floating Electrode, Soft Termination
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Depth
    2.5mm
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    780μm
  • Length
    3.3mm
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm