  • C1210X155K5RACTU
C1210X155K5RACTU
advertisement
Manufacturer No:
C1210X155K5RACTU
HK JDW NO:
417-C1210X155K5RACTU
Datasheet:
C1210X155K5RACTU
Description:
SMD Comm X7R Flex 1.5μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
C1210X155K5RACTU
  • Factory Lead Time
    46 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    SMD Comm X7R Flex
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.130Lx0.102W 3.30mmx2.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    2.5mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.25mm
  • Length
    3.3mm
  • Width
    2.6mm
  • Thickness (Max)
    0.055 1.40mm
  • Thickness
    1.397mm